Zavolajte nám: 0905 233 467
Legionárska 1127/13, 926 01 Sereď, Slovenská republika

 
  • Vitajte na POMOCNÍČEK.sk

    Občianske združenie, ktoré pomáha rodinám s inak obdarenými detičkami.

Emka sa narodila v termíne bez komplikácii ako zdravé dieťa, v jej 2. týždni sme začali pozorovať trhanie striedavo hornej a neskôr dolnej končatiny pri zaspávaní.

Neskôr intenzita zášklbov končatín zosilnela a tieto stavy boli u nej popísané ako epileptické záchvaty, ktoré má počas spánku. V priebehu prvého roku života bola viacnásobne hospitalizovaná kvôli rôznym vyšetreniam a nastaveniu na liečbu epilept. záchvatov. Doposiaľ sa nepodarilo Emke úplne kompenzovať záchvaty, i keď je momentálne na ketogénnej diéte. 

Emkin psychomotorický vývoj sa začal prudko spomaľovať v 5. mesiaci života. Genetička vyslovila podozrenie na genetické ochorenie Rettov syndróm, ktorému sa Emkin klinický stav najviac podobá, avšak toto ochorenie nebolo na základe genetických výsledkov a vyšetrení potvrdené. Na vlastné náklady sme si dali zhotoviť momentálne komerčne najpodrobnejšie genetické vyšetrenie - celogenómové sekvenovanie, z ktorého sme sa však opäť nedopátrali k diagnóze. Neurologička naopak vyjadrila podozrenie ohľadne možného metabolického ochorenia, ktoré však na základe obmedzených vyšetrení v SR nemohlo byť vylúčené. Preto sme opäť na vlastné náklady absolvovali koncom roku 2012 hospitalizáciu v špecializovanom nemeckom metabolickom centre, kde však vyvrátili prítomnosť momentálne odhaliteľného metabolického ochorenia, takže naša dcérka je až doposiaľ bez stanovenej diagnózy.


Emka má teraz 3,5 roka, je hypotonická a hypermobilná, má takmer denne generalizované epileptické záchvaty, spomalený psychomotorický vývoj a problémy s hryzením potravy. Mentálne je na úrovni cca polročného dieťaťa. Denný spánok je niekedy prerušovaný krátkymi epileptickými výbojmi, v priebehu dňa máva časté zahľadenia a trhnutia. Pri spánku musí byť neustále monitorovaná z dôvodu bezpečnosti. Emka nemá vyvinutú jemnú motoriku, neuchopuje predmety, je problém motivovať ju, nie vždy nadviaže očný kontakt.


V 2 rokoch sa naučila posadiť, stojí s oporou- chýba rovnováha, chodiť nevie. Nedávno nám pár krát ukázala ako sa vie dať na štyry. Nekomunikuje, vydáva rôzne neartikulované zvuky, nerozumie. Reaguje predovšetkým na lesklé veci, svetelné a hudobné hračky a veci v pohybe, má rada silné podnety ako vibrácia, hojdanie, točenie, šteklenie... Momentálne má diagnostikované dioptrie +5 a očnú vadu astigmatizmus +2 cylindre, avšak presný stav Emkinho zraku je neznámy. Má preukaz ZŤP s priznaným 80% postihnutím.

Emka dostala od o.z. POMOCNÍČEK finančný dar vo výške 1034€ ako podiel z predaja charitatívneho kalendára „Malí-veľkí bojovníci“.

ŽIADOSŤ O POMOC

V prípade, že ste jednou z rodín, ktoré potrebujú našu pomoc, prosím neváhajte nás kontaktovať.

PODPORTE NÁS

Budeme veľmi vďační, ak nás podporíte. Je len na vás, akým spôsobom to urobíte. Možností je viac.

NAŠE PROJEKTY

Naše združenie organizuje rôzne podujatia s cieľom získať finančné prostriedky, ktoré následne putujú na pomoc zdravotne znevýhodneným deťom.

Narodenie dieťaťa je tá najkrajšia chvíľa v živote rodičov. Od tejto chvíle sa život stáva krajším, veselším, šťastnejším...

Deň za dňom dieťatko rastie, napreduje, učí sa novým veciam... no nie vždy tomu tak je. Nemá každá matka to šťastie, aby porodila zdravé dieťa a nemá každé dieťa to šťastie, narodiť sa zdravé. Ak ho aj má, môže mu veselé detstvo prekaziť zákerná choroba. Od tohto momentu sa začína nekonečný kolobeh vyšetrení, terapií, rehabilitácií a liečení. Neustále striedanie pocitov radosti a smútku, nádeje a beznádeje, odhodlania a strachu.

A práve pre tieto situácie je tu POMOCNÍČEK. Občianske združenie, ktoré vzniklo za účelom, pomáhať týmto deťom a ich rodičom, či už finančne, materiálne alebo emocionálne.

 

Novinky

O nás

Pomôcť a podporiť zdravie a telesnú kultúru handicapovaných detí do 25 rokov s telesným, mentálnym, kombinovaným postihnutím a psycho-motorickým zaostávaním či spomaleným psycho-motorickým vývojom.

Dve percentá z dane na Pravda.sk2percentamale

Facebook Denné Centrum

Facebook Pomocníček o.z.

Kontakt

POMOCNÍČEK o.z.
Legionárska 1127/13
926 01  Sereď
Slovenská republika


Telefonické kontakty
Denné centrum: 0949 444 797
Ing. Michaela Miškolciová: 0905 233 467


E-mail
pomocnicek@pomocnicek.sk 

Ochrana osobných údajov