Zavolajte nám: 0905 233 467
Legionárska 1127/13, 926 01 Sereď, Slovenská republika

Iné

Tento víkend sa v slnečnej Terchovej konal prvý „Canisterapuetický a relaxačný víkend pre detičky so špeciálnymi potrebami a ich rodičov“ .

Organizovalo ho občianske združenie K-7 Psovodi – záchranári Slovenskej republiky, OZ zo Žiliny, ktoré sa od roku 2010 venuje aj canisterapii typu AAA,AAE a AAT pre deti a dospelých.Počas dvoch dní sa celkom 5 canisterapeutov, 5 špeciálne cvičených psov a rodičov venovalo siedmym deťom vo veku od 2,5 roku do 13 rokov. Diagnóza detí bola zväčša kombinované telesné s mentálne postihnutie (predovšetkým DMO spojené s poruchami zraku, poruchy reči , u jedného chlapca mentálna retardácia a iné).Vyhovujúce priestory kľudného penziónu s kobercami (vyčleneného iba pre nás ) , veľkou záhradou a tenisovým kurtom boli vhodným prostredím na terapie, na ktoré treba optimizmus, kľud, príjemnú tvorivú atmosféru a odborné znalosti . Canisterapia , aj keď je to terapia so psom, nie je iba o psovi. Je to veľká tímová spolupráca , ktorá začína tým, že si malý človiečik a psík musia padnúť do očka . Bez toho to nejde. No a padnúť do oka si musia aj rodičia a canisterapeut. Rodič najlepšie vie, čo dieťatko potrebuje a dokáže dieťa počas terapie povzbudiť a canisterapeut zase vie ako môže so psíkom zabezpečiť správnu a účinnú rehabilitáciu.Vzhľadom na skladbu detí a ich diagnózy sme v Terchovej našich psov využívali najmä na skľudňovacie a uvoľňovacie terapie polohovaním so psom (2x denne). Polohovanie so psom je založené na pôsobení troch základných faktorov - teplote psieho tela, tepovej frekvencie psíka a rytme dýchania psíka. No a nesmieme zabudnúť aj na vplyv pozitívnej energie, ktorú psík odovzdáva dieťaťu.

Okrem polohovania bola na detičkách účinná aj stimulácia vylizovaním postihnutých miest (spasmy, nedokrvené časti končatín, veľké a malé kĺby) psím jazykom. Deti sme motivovali aj asistovanou chôdzou so psíkom , či cvičením, kde jediným náradím bol pes a pomáhala mamina. Jemná motorika sa krásne precvičovala v srsti psov , či pri skladaní puzzle na psíkovom tele. Bol pripravený fitball so psom, či trampolining so psíkom. Ani väčšie deti sa nenudili - spolu sme boli venčiť psíkov, spolu hrali loptové hry, či vypúšťali bubliny z bublifikov. A upiekli sme pravú psiu tortu.Stretli sa skvelé detičky, skvelí obetaví rodičia a psíkovia K-7, ktorí veľmi jemne a trpezlivo pristupovali k malým parťákom. Všetko bolo založené na dôvere, na tom, že dieťa a pes si k sebe nájdu cestu samy. Nič sme nemuseli robiť nasilu. Bolo úžasné vidieť kľudné, spokojné džavotavé detičky s položenou hlavičkou a ručičkami na mohutnom , ale pokojnom a teplom psom tele. Bolo úžasné vidieť ako bez slov dokázali spolupracovať a spolu až zadriemať. A nad všetkým bdeli canisterapeuti, ktorí pri každej činnosti istili psíka, aby maminy a deti boli v absolútnom , absolútnom bezpečí.A čo dodať na záver ? No to, že sa stretneme opäť J čoskoro – už v júni. Všetci sme takí nabudení, že by bolo škoda túto príležitosť pokračovať v rehabilitácii , nevyužiť. Tak dovidenia opäť v Terchovej ! A ak nie tam, tak možno na detskom pobytovom tábore neďaleko Žiliny so psíkmi K-7.

O nás

Pomôcť a podporiť zdravie a telesnú kultúru handicapovaných detí do 25 rokov s telesným, mentálnym, kombinovaným postihnutím a psycho-motorickým zaostávaním či spomaleným psycho-motorickým vývojom.

Dve percentá z dane na Pravda.sk2percentamale

Facebook Denné Centrum

Facebook Pomocníček o.z.

Kontakt

POMOCNÍČEK o.z.
Legionárska 1127/13
926 01  Sereď
Slovenská republika


Telefonické kontakty
Denné centrum: 0949 444 797
Ing. Michaela Miškolciová: 0905 233 467


E-mail
pomocnicek@pomocnicek.sk 

Ochrana osobných údajov