Zavolajte nám: 0905 233 467
Legionárska 1127/13, 926 01 Sereď, Slovenská republika

2016

Melisska

Melisska je po 17-tich rokoch druhé narodené dieťa. Narodila sa v januári 2013. Bola pokojné bábätko, avšak málo plačúce, čo nám v tom čase neprišlo vôbec podozrivé.

V piatom mesiaci života sme po prvýkrát navštívili neurologické oddelenie z dôvodu slabého zdvíhania hlavičky. Tento okamih bol zlomový a spustil doslova lavínu. Melisske na EEG vyšetrení zaznamenali výboje, epileptické záchvaty. Nasledovali nespočetné množstvá špecifikých vyšetrení pre určenie dôvodu týchto záchvatov. Melisske bola nasadená liečba antiepileptikami, ktoré žiaľ ani dodnes nedostali záchvaty úplne pod kontrolu.

Epileptické záchvaty sa u nej prejavujú najmä v noci krátko po zaspaní a počas dňa trhnutiami sprevádzanými pohybmi končatín a stratou vedomia. Melisska má výraznú choreatetózu, čo znamená, že jej končatiny sú v neustálom kmitavom pohybe. Tieto neovládateľné pohyby ju veľmi obmedzujú, vyrušujú a bránia jej v cielenom pohybe, respektíve v akomkoľvek stabilnom pohybe. Nemá rovnováhu, je hypotonická.

Je veľmi senzitívna. Nedokáže rýchlo spracovať prísun nových informácií, preto je často predráždená, prestimulovaná. Rúčky sú pre Melissku ešte stále tabu. Odmieta s nimi pracovať pri cvičení, odmieta dotyky vlastného tela.Má diagnostikovaný astigmatizmus a strabismus (škúlenie). Melisska má momentálne 2,5 roka a naučila sa už kopec vecí, ktoré sú pre iné detičky tak prirodzené.

Naučila usmievať a plakať, prejavovať svoje emócie a požiadavky pokrikovaním. Zlepšila sa očná fixácia. Okolitý svet zachytáva krátkym pohľadom. Je vnímavejšia a dokáže sa oveľa viac sústrediť na činnosti. Krásne uchopuje hračky a vie si ich presúvať do úst. Jej momentálnym obrovským úspechom je, že sa vie preguľovať a pásť koníčky. Vie si podržať fľašku pri pití. A ak je v pohode, dokáže za pomoci urobiť pár krôčkov.

Má rada spev, hranie na hudobných nástrojoch, hopsanie a šteklenie. Aj napriek výraznej mentálnej a pohybovej retardácii, napreduje krôčik po krôčiku. Žije si vlastným tempom vo svojom mini svetíku, avšak trpezlivo a s duchom bojovníka! Melisska nemá ešte stále stanovenú diagnózu. Nevieme akým ochorením naša dcérka trpí, aké sú jeho príčiny a možnosti liečby.

Melisska je naším Slniečkom, ktoré každý deň svieti inak, preto aj každý deň s ňou je nevšedný, iný a pritom tak krásny a vzácny. Učí nás bezhraničnej trpezlivosti, láske, úsmevu, pokore a spokojnosti. Je našou učiteľkou.

Melisska dostala finančný dar vo výške 1758€

O nás

Pomôcť a podporiť zdravie a telesnú kultúru handicapovaných detí do 25 rokov s telesným, mentálnym, kombinovaným postihnutím a psycho-motorickým zaostávaním či spomaleným psycho-motorickým vývojom.

Dve percentá z dane na Pravda.sk2percentamale

Facebook Denné Centrum

Facebook Pomocníček o.z.

Kontakt

POMOCNÍČEK o.z.
Legionárska 1127/13
926 01  Sereď
Slovenská republika


Telefonické kontakty
Denné centrum: 0949 444 797
Ing. Michaela Miškolciová: 0905 233 467


E-mail
pomocnicek@pomocnicek.sk 

Ochrana osobných údajov